Podmínky chovnostiBB je z mého hlediska naprosto univerzální, všestranný pes – ale jako u každého plemene a vrhu je povaha individuální a je potřeba se dopředu zaměřit na výběr rodičů a štěněte samotného. Pokud plánovaně spojím dva výrazně temperamentní a silně pudově  zaměřené psy, těžko budu očekávat, že takový pes bude trávit 12 hodin v garsonce na kanapi jako pudl. Naopak majitelé, kteří jsou aktivně nakloněni nějakému sportu, budou navýsost spokojeni a nebudou omezovaní kondicí nebo konstitucí psa. Je to samozřejmě i o velikosti a váze, BB nemá stanovenou horní hranici výšky, původními obyvateli byl upřednostňován středně vysoký, silný typ, velice osvalený a vytrvalý. Je to logické, v Africe je tento pes především chován pro ochranu rozlehlých farem, rodiny a k dohledání raněných šelem. A je jasné, že 45 až 55 kg kompaktní fena naběhá a uhlídá víc, než monstrum o 80ti kg. V Evropě by samozřejmě 10 kg z této váhy byl tuk (když ne víc). Překrmováním je bohužel  krácena  jejich bezbolestná délka života, protože se klouby pod touto vahou dříve opotřebí. Artróza  a jiné běžné nemoci související se stářím a zátěží jsou na denním pořádku každého velkého psa. Velikost opravdu není všechno, a když už je zvířeti daná  geneticky  výška a mohutnost – na nás lidech je, abychom jim nepřidali navrch obezitu. Jako nejdůležitější pro udržení výjimečné povahy BB vidím nutnost, dát psovi dostatečný prostor ke střežení, možnost rozvíjet své pudy jak je mu přirozené. Nejsem proti pořízení psa do bytu, ale musíte mu najít venku takovou činnost, co mu střežení prostorného pozemku nebo lovecké vlohy nahradí. 

My jsme  jedenkrát zkusili ukázat psům  princip coursingu a nebylo BB (od štěněte po dospělé), kteří by nechtěli stíhat střapec čehokoliv, zejména pokud závěrem dostali třeba balonek nebo zákus do kousku kůže. Ta radost a vášeň psů se nadá popsat. V jiných zemích pro udržení loveckých pudů vypustí do arény  například  potkany a pes je musí  (pro spojení se zábavou a soutěží)  v nejrychlejším čase  „zneškodnit“. Možná se vám to zdá kruté, ale ne tak jako psí zápasy, kterým někteří jen mlčky přihlíží nebo se jich účastní.  I takoví „zájemci“ mi volají  a věřte, mít možnost v tu chvíli přepojit mobil  do paralyzéru, velmi ráda to udělám Předem tedy varuji podobné individua – nevolejte a přehodnoťte své chování a úmysly.

 Ustájení

Musíme vycházet z faktu, že BB je pes původem africký a tudíž srst tomu odpovídá. Převážná většina chovatelů, kteří vlastní více psů, má vybudované vnitřní vytápěné kotce s možností  výběhu ven. Po návštěvě v Holandsku s CHS Toan jsem viděla, že i pět BB může krásně bydlet v menším bytě s malinkým dvorečkem. Důležité je pak ale velké auto a se psy jezdit pravidelně do přírody. Moji psi  jsou někteří přímo se mnou doma (Sofi, Afra, Bastet),  další  mají  „postýlku“ ve vytápěném psinci a ostatní jsou v krytých zděných kotcích s velkou zateplenou boudu, na zimu plnou slámy a možností volného pohybu. Všichni venku ustájení psi mají mnohem hustější podsadu i více zarostlé  břicho.

Samozřejmě  na první zimu se musí nové štěně připravit. Ven jej lze umístit až když už je odrostlé, bouda „musí růst s ním“. Velkou chybou je šoupnout prcka do boudy udělané na jeho dospělou velikost, tam by zaručeně přišel k zdravotní újmě, takový prostor si nemá šanci vydýchat. Základem je mít v boudách předsíňku, pevný závěs přes vchod, celou boudu či kotec mít v závětří a rozhodně z plných stěn. Dalším jednoduchým řešením je zabudování topných rohoží s termostatem do podlahy boudy, nebo topného panelu do střechy boudy.

Jasným varovným signálem, že psovi je ve stávajícím obydlí zima je ztráta váhy při stejných krmných dávkách, ráno bude mít zimou zježenou srst a myslím, že ani přílišným elánem oplývat nebude.  Uvědomte si, že revma a artróza, zánět močových cest, ledvin a angíny nejsou jen lidské nemoci a kvalitním teplým  ustájením, dobrým krmením a dobře dávkovanou zátěží  prodloužíte život  o několik let každému  psovi. Ale i tak jsem nejspokojenější, když si moje „děti“ pořizují rodiny jako svého společníka, který má své místo v domě či bytě a prostě žije s vámi.

Kotec pak slouží jen k odpočinku, kdy jsou na volno celou noc v zahradě, když přijde návštěva, nebo chcete, aby měli psi klid po krmení: Prostě toto plemeno trvale ustájené v kotci nemá žádného významu  a  upřednostním vše ostatní - včetně vaší postele. BB miluje svou rodinu, své lidičky a bude to jen vaše škoda, když mu nedáte šanci vám to každý den projevovat. Ať už si štěně berete v kterémkoliv období, vezměte  v úvahu, že je u mě odchováno ve vytápěných porodnách a jen postupně otužováno dávkováním pobytu venku, tudíž po odběru od září  do května musí navazovat další otužování  až po eventuální trvalý pobyt venku ve výše zmiňované kvalitní boudě. Slámu  nebo jiný měkký podklad je dobré používat i v létě kvůli otlakům, kterými velcí a těžcí psi trpí.

 Krmení:

 V zimě zásadně krmím 2x denně, zvýším dávky a podávám teplé pro  rychlé zahřátí  organismu. Každá kalorie nevydaná na výrobu tepla se počítá. Jinak krmný režim štěněte je speciální – tomu bych se věnovala jinde, podstatou zůstává, že i celoroční krmení rozvržené do dvou krmných dávek je  příznivé pro dospělého psa. Když si vezmu, že 2x denně krmím feny v březosti, v době kojení, rekonvalescence,  dorostence do cca 18ti měsíců, ve zvýšené zátěži, zimě, prostě téměř pořád, vidím, že jim to svědčí a za 20 let jsme nemuseli řešit žádnou torzi žaludku. Dávat pravidelně 1x týdně hladovku nemám srdce, protože mi připadá, že někteří psi žijí jen pro těch pár sekund slasti při krmení. Takže si pár dnů o vodě vybírají nepravidelně při mých pozdních příjezdech z výstav nebo jiných akcí.

Krmím superprémiovými českými granulemi (velice osvědčené po mnoho let CD ANCE), nejmenší problém nebyl se značkou Fitmim, Royal Canin, citlivějším jedincům trval déle přechod na Acanu, Orijen. Problém s výraznými prošlapy byl u nových majitelů  při přechodu na Eucanubu pro štěňata velkých plemen…prostě každý si to své krmení na míru musí  najít. Jen prosím nestřídejte značky co měsíc – dřív než si štěně udělá návyk na jedno složení, zatížíte to jiným a to je začátek problémů s trávením vašeho psa.

Dále  nedám dopustit na klasické složení krmné dávky, a když mám čas, ráda psům uvařím kuřecí, krůtí, hovězí nebo jiné libové maso s přílohou rýže nebo těstovin. V dnešní uspěchané době  je sice tento způsob časově náročnější, ale výsledný efekt a radost psů  z pěkné  porce masa  to vynahradí. A vám částečně ušetří nějakou tu korunu až stovku z denní krmné dávky (záleží samozřejmě na počtu zvířat ). Je snadné najít dobrý zdroj kvalitního masa a zlomkových těstovin či rýže, navíc přihlédneme-li k tomu, že pak nemusíme dotovat zahraniční značky krmiva  s vědomím, že na konci řetězce se na vás usmívá prodejce, co má na vás 40-60% rabatu. Je tedy logické, že  vysoká cena krmiva  ne vždy  odráží jeho kvalitu.


https://www.facebook.com/groups/1452072588351227/

http://www.boerboelclub.cz/image.php?nid=12414&oid=3958329&width=684&height=960

KONTAKT

E-MAIL:
ballotada@seznam.cz

IFOLINKA DENNĚ:
od 8:00 - 22:00

Výživa, chov, zdraví
+420 777 558 850

BOERBOEL CLUB LOGO